ODWOŁANE Szkolenie 12 czerwca 2024: „Reforma planowania przestrzennego jako wyzwanie nowej kadencji”

Podziel się:

Informacje podstawowe

  • termin: 12 czerwca 2024
  • początek o godzinie: 10:00
  • czas trwania: 120 minut
  • formuła: on-line (MS Teams)
  • główny odbiorca: Wójtowie, Burmistrzowie, Prezydenci Miast i inni reprezentanci władz samorządowych

Opis

Reforma planowania przestrzennego, zmieniająca całkowicie podejście w sposobie prowadzenia polityki przestrzennej, postrzegana jest obecnie za jedno z głównych wyzwań w nowej kadencji samorządowej na lata 2024-2029. 

Nie ulega wątpliwości, że Państwo jako zarządzający gminami, stoją obecnie przed najtrudniejszym wyzwaniem związanym z wytyczeniem i koordynacją długookresowej polityki rozwoju, w tym zabezpieczeniem terenów inwestycyjnych, w nowej rzeczywistości prawnej i organizacyjnej. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oraz dbając o Państwa cenny czas, eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Regionów przygotowali 2 godzinne szkolenie, zawierające najistotniejsze informacje z zakresu reformy systemu planowania przestrzennego, chcąc ułatwić Państwu podejmowanie właściwych decyzji w oparciu o praktyczne wskazówki. 

Podczas szkolenia zostaną poruszone między innymi kwestie: 

  • zarządzania rozwojem w gminie;
  • nowego wymiaru strategii rozwoju gminy (strategia rozwoju gminy a plan ogólny);
  • realizacji polityki przestrzennej w nowych uwarunkowaniach prawnych (plan ogólny, zintegrowany plan inwestycyjny, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, decyzje o warunkach zabudowy, rejestr urbanistyczny);
  • wsparcia finansowego dla gmin w zakresie sporządzenia dokumentów planistycznych, w tym planów ogólnych.

W trakcie szkolenia udzielimy również odpowiedzi na najczęściej pojawiąjące się pytania i wątpliwości w zakresie wdrażania reformy planowania przestrzennego. 

Szkolenie oparte jest na praktycznych doświadczeniach współpracy z gminami w ramach doradztwa indywidualnego w Programie Rozwój Lokalny, a także na wynikach prac pilotażowych poświęconych wypracowaniu podejścia do sporządzania planu ogólnego, realizowanych w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów. 

Szkolenie poprowadzą eksperci z zakresu planowania przestrzennego, posiadający wieloletnie doświadczenie w sporządzaniu dokumentów planistycznych oraz we współpracy z samorządami lokalnymi. 

Program ramowy

  1. Zarządzanie rozwojem w gminie w obecnym stanie prawnym
  2. Nowelizacja zasad prowadzenia polityki rozwoju – przestrzenny wymiar strategii rozwoju gminy
  3. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – zasadnicze zmiany
    • Co dalej ze Studium i planami miejscowymi? – przepisy przejściowe i stan docelowy
    • Procedura uproszczona sporządzania i uchwalania planu miejscowego
    • Plan ogólny gminy jako nowy akt prawa miejscowego
    • Zintegrowany plan inwestycyjny jako nowy instrument planowania przestrzennego
    • Zmiany w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy
    • Cyfryzacja planowania przestrzennego
    • Partycypacja społeczna
  4. Wsparcie finansowe dla gmin w zakresie sporządzenia dokumentów planistycznych, w tym planów ogólnych.

Prowadzący

  • Antoni Matuszko – urbanista, główny projektant kilkudziesięciu opracowań planistycznych, współautor lokalnych i gminnych programów rewitalizacji. Kierownik i koordynator projektów mających na celu wzmocnienie potencjału administracji samorządowej poprzez opracowanie szeregu szkoleń i programów edukacyjnych. Autor kilkunastu artykułów oraz licznych prac badawczo-wdrożeniowych z zakresu gospodarki przestrzennej. W latach 2014-2020 Prezes Stowarzyszenia URBANIŚCI POLSCY, od 2019 roku Wiceprezes Federacji Polskiej Urbanistyki. Od 2020 roku członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.
  • Marcin Rosegnal – prawnik, administratywista, urbanista, trener, pośrednik nieruchomości, praca doktorska z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego, EMBA, LL.M.. Absolwent studiów podyplomowych z planowania przestrzennego, rewitalizacji, ochrony środowiska, prawa budowlanego. Autor kilkudziesięciu opracowań planistycznych. Członek Stowarzyszenia URBANIŚCI POLSCY
  • Dariusz Mikołajczyk – urbanista, analityk. Współautor miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla m. Krakowa oraz lokalnych i gminnych programów rewitalizacji. Autor lub współautor kilku artykułów, publikacji i ekspertyz z zakresu planowania przestrzennego.
  • Andrzej Bąk – urbanista, analityk GIS. Autor lub współautor kilku monografii oraz artykułów naukowych z zakresu planowania przestrzennego.

Informacje organizacyjne

Koszt

Do zapłaty: 400 zł za każdego uczestnika

Opłaty za Szkolenie należy przesłać na konto Instytutu:

85 2490 0005 0000 4530 6524 5505 (Alior Bank)

Zakres szkolenia zgodny z działalnością statutową IRMiR – usługa podlega zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.).

Warunki uczestnictwa

  1. Wypełnienie formularza on-line na stronie planowanie.irmir.pl jest warunkiem wpisania osoby na listę uczestników (po potwierdzeniu przez Organizatora dostępności miejsc).
  2. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest wcześniejsze dokonanie płatności za szkolenie – najpóźniej do 7 czerwca 2024. Dla jednostek publicznych istnieje możliwość płatności po szkoleniu, na podstawie wystawionej faktury – w takim przypadku prosimy o napisanie odpowiedniej prośby w polu „Uwagi” w sekcji „Dane do faktury” formularza zgłoszeniowego.
  3. Po dokonaniu płatności przez Uczestnika Organizator wystawia i przesyła Uczestnikowi fakturę VAT.
  4. Potwierdzenie realizacji szkolenia zostanie przesłane do Zgłaszającego, na podany adres e-mail na 5 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia.
  5. W przypadku pisemnej rezygnacji z udziału w szkoleniu do 7 dni przed terminem jego rozpoczęcia, Organizator zwraca 100 % kosztów. Uczestnicy, którzy nie odwołają pisemnie swojej nieobecności w szkoleniu do 7 dni przed jego rozpoczęciem, i nie wezmą udziału w szkoleniu mogą zostać obciążeni pełnymi kosztami uczestnictwa.
  6. Dopuszcza się zmianę osoby zgłoszonej, po uprzednim pisemnym poinformowaniu Organizatora.
  7. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
  8. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia. W przypadku odwołania szkolenia uczestnicy otrzymują pełen zwrot wniesionej opłaty.

Rejestracja

Szkolenie odwołane z przyczyn niezależnych od Organizatora.

Więcej informacji